Aktualności

Nowy
Fundacja Bochińskich
02.04.2024
02.04.2024

Pierwsze katalogi wydrukowane! Zdobądź swój egzemplarz

Poszło! Z ogromną radością informujemy, że pierwsze egzemplarze katalogu “Ćmielów – przewodnik po fasonach, cz. 1” zostały właśnie spakowane i wysłane do wszystkich, którzy dotychczas wsparli tę niezwykłą inicjatywę, prowadzoną przez Urszulę Zalewską, miłośniczkę i kolekcjonerkę porcelany ćmielowskiej. Tymczasem my nie spoczywamy na laurach i planujemy następne kroki! Przede wszystkim chcemy zrealizować wydruk katalogu w pierwotnie zaplanowanym przez nas nakładzie 400 sztuk. A do tego potrzebujemy Waszej pomocy! Dzięki Wam, bogactwo ćmielowskiej porcelany może stać się znane szerszej publiczności. Kliknij w zdjęcie powyżej, aby dowiedzieć się więcej!
Nowy
Fundacja Bochińskich
28.03.2024
28.03.2024

Beata Bochińska przewodniczącą jury konkursu jubilerskiego Amberif Spring 2024

W minionym tygodniu odbyła się gala przyznania nagród Amberif Selection oraz Amberif Design Award, w ramach targów Amberif Spring 2024. Beata Bochińska, prezesa Fundacji, została przewodniczącą jury, które przyznało: Maciejowi Rozenbergowi za pierścień “Es Theus” nagrodę Grand Prix – Statuetkę Ministra Rozwoju i Technologii. Oraz firmie S&A za wisior kinetyczny „12 zero” (projektant: Sławomir Fijałkowski, prototyp: Piotr Frankowski) Nagrodę Międzynarodowych Targów Gdańskich. Wyróżnienia przyznano Firmie GIN ATELIER Dorota Cenecka za zestaw pierścieni (projektant: Miron Kutarba) oraz Firmie Chilli Irenerusz Glaza za pierścień „Orion’s ring” (projektant Ireneusz Glaza). Wszystkim projektantom serdecznie gratulujemy!
Fundacja Bochińskich
22.03.2024
22.03.2024

Wielkanoc w mieszkaniu urządzonym przez Beatę Bochińską!

Plaża, niezwykła architektura, piękne parki… Istnieje wiele powodów, dla których warto przyjechać do Gdyni na weekend wielkanocny. Niezależnie od okazji, serdecznie zapraszamy do pobytu w Apartamencie Błękitnym – urządzonym przez Beatę Bochińską, całkowicie odnowionym mieszkaniu wykończonym w stylu modernistycznym z elementami polskiego vintage designu oraz posiadającym wyposażenie niezbędne do komfortowego noclegu dla czterech osób w spokojnym zakątku centrum miasta, nieopodal plaży. Wynajmując nocleg w naszym apartamencie, wspierasz Fundację w realizowaniu celów statutowych. Kliknij w zdjęcie powyżej, aby otrzymać więcej informacji!
Fundacja Bochińskich
18.03.2024
18.03.2024

Beata członkinią Obywatelskiego Komitetu Obchodów 100-lecia Gdyni

Już dzisiaj, 18 marca, odbywa się pierwsze spotkanie Obywatelskiego Komitetu Obchodów 100-lecia Gdyni do którego została zaproszona Beata Bochińska, prezesa Fundacji Bochińskich. Beata od lat współpracuje z Gdynią w obszarach kreatywnych – m.in. pracowała przy zupełnie pierwszej edycji festiwalu Gdynia Design Days. Obecnie, od kilku lat mieszka w Gdyni wraz z rodziną, gdzie przeprowadziła się z Milanówka, “miasta-ogrodu” i założyła Fundację, w której celebrujemy dizajn oraz wszystko, co z nim związane. Ogromnie się cieszymy, że będziemy mieli udział w tym specjalnym wydarzeniu, jakim są obchody 100-lecia Gdyni.
Fundacja Bochińskich
13.03.2024
13.03.2024

Rozmowy o dizajnie w pięknej sali Domu Literatury w Warszawie

W środę 13 marca w Domu Literatury w Warszawie odbyło się spotkanie z Beatą Bochińską organizowane przez Sieć Przedsiębiorczych Kobiet oraz klub Black Swan Prestige. Beata zwróciła uwagę na wyzwania, z jakimi mierzą się współcześni projektanci wzornictwa, a także opowiedziała o działalności i misji Fundacji – choć sama przyznaje, że czasem trudno było jej się skupić, ze względu na wspaniałe wyposażenie sali Domu Literatury całkowicie zaprojektowane przez słynną Marię Chomentowską (!). Jak tutaj nie mówić o dizajnie? Wszystkim gościniom wydarzenia serdecznie dziękujemy za przybycie i za stworzenie tak pięknej atmosfery!
Fundacja Bochińskich
01.02.2024
01.02.2024

Nowa formuła otwarcia studia F.Bo w 2024 roku

Nieustannie zapraszamy do naszego studia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Wszystkich gościmy z radością, parząc gorącą kawę i z ciekawością poznając każdego przybysza i każdą przybyszkę! Nowy rok wprowadził do studia wiele nowości: w czytelni pojawiły się nowe publikacje, prezentujemy dla Was nową wystawę, po której chętnie wszystkich oprowadzimy, a kolekcja robotów Jarka powiększa się już chyba z każdym dniem. W nowym roku poszerzamy naszą dostępność i chętnie umówimy się na spotkanie w najlepiej pasującym Wam terminie. Napisz do nas! WhatsApp: 602 419 223 E-mail: f.bo@fundacjabochinskich.org
Fundacja Bochińskich

Fundacja Kamińskiego skosztowała Dizajnu na wynos

W Gdyni odwiedził nas Marek Kamiński z zespołem, by zobaczyć jak działa i smakuje nasz Dizajn na wynos. Jak wiadomo, moglibyśmy mówić o designie godzinami, ale ograniczyliśmy się do tematów najważniejszych. Rozmawialiśmy o tworzeniu projektów zgodne ze zrównoważonym rozwojem, tworzeniu kultury dostępnej oraz gwarancji równych szans dla wszystkich. Bez względu na pochodzenie, finanse czy miejsce zamieszkania.
Fundacja Bochińskich
06-08.10.2023
06-08.10.2023

Weź udział w spotkaniach Beaty i Jarka Bochińskich

Podczas Bydgoskich Dni Projektowych 2023 założyciele Fundacji Bochińskich przeprowadzą nie jedno, nie dwa, ale… aż trzy spotkania z wyjątkowymi gośćmi i gościniami festiwalu! Na zaproszenie Beaty Bochińskiej w festiwalu wezmą udział m.in. Olo Walicki, Małgorzata Minta, Beata Palikot-Borowska oraz Konrad Kulczyński. Weekend 06-08.10.23 będzie niepowtarzalną okazją, by usłyszeć i włączyć się w dialog z ekspertami i ekspertkami. Kliknij i dowiedz się więcej.
Fundacja Bochińskich
30.11.23
30.11.23

Pieniądze versus idee, czyli jak przekonać klienta do zrównoważonego projektu?

Pod koniec listopada odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkanie z polskim designem”. Tym razem Beata Bochińska rozmawiała z twórcami Grynasz Studio, czyli Martą Niemywską-Grynasz oraz Dawidem Grynaszem o tym, jak przekonać klienta do zrównoważonego projektu. Spotkanie organizowane przez Gdynia Design Days we współpracy z Fundacją Bochińskich.
Fundacja Bochińskich
06-08.10.2023
06-08.10.2023

Program festiwalu – Bydgoskie Dni Projektowe 2023

Drugie Bydgoskie Dni Projektowe: dla niektórych kolejna impreza w kalendarzu wydarzeń kulturalnych, dla innych – celebracja estetyki i twórczości. Dla kuratorki festiwalu, poświęconego dobremu projektowaniu, to szansa na wskazanie azymutu, drogi rozwoju dla dyscypliny, która ma największy wpływ na nasze codzienne życie. Sprawdź, jakie atrakcje czekają cię podczas tegorocznej edycji!
Fundacja Bochińskich

Wydaj katalog Ćmielowa!

Porcelana ćmielowska jest niezwykle kruchym dziedzictwem materialnym, którego z roku na rok jest coraz mniej. Dlatego utworzyliśmy zbiórkę na Patronite, której celem jest uzbieranie środków na wydanie katalogu porcelany „Ćmielów – przewodnik po fasonach cz.1”. Wydany w kieszonkowej formie, posłuży jako przewodnik po fasonach każdej zainteresowanej tematem osobie. Wydamy go w zeszytowej formie, aby łatwiej było schować egzemplarz do kieszeni lub torebki i korzystać z niego podczas buszowania na targach i jarmarkach. Pomóż w wydaniu pierwszego od niemal stu lat katalogu porcelany ćmielowskiej!
Autor: F.Bo, Młyny Rothera
06-08.10.23
06-08.10.23

BDP 2023

Bydgoszcz ponownie na trzy dni stanie się stolicą polskiego dizajnu! Po sukcesie zeszłorocznej edycji Bydgoskich Dni Projektowych, nadszedł czas na kontynuację. W dniach 6-8 października Młyny Rothera ponownie zaproszą miłośniczki i miłośników dizajnu na festiwalowe wydarzenia. Kuratorką Bydgoskich Dni Projektowych jest Beata Bochińska, wieloletnia prezeska kultowego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, a partnerem strategicznym wydarzenia jest Fundacja Bochińskich.
Autor: F.Bo
01.07-09.07.2023
01.07-09.07.2023

F.Bo na Gdynia Design Days 1-9 lipca 2023

Wystawy, warsztaty, spotkania twarzą w twarz i możliwość rozmowy z fundatorami Beatą i Jarkiem Bochińskimi oraz z młodymi entuzjastami dizajnu działającymi na co dzień w fundacji. Przed nami tydzień pełen dobrej energii. My o gustach nie tylko dyskutujemy, my projektujemy wyobraźnię! Zapraszamy przez cały czas trwania festiwalu, a szczególnie na godziny kuratorskie (01/07, 13:00 – 15:00), kiedy to Ania Siedlecka – kuratorka „Blisko” osobiście oprowadzi was po wystawie.
Autor: F.Bo
27.04.23
27.04.23

Rozmowa przy pełnej sali

Za nami pierwsze spotkanie z polskim designem w ramach tegorocznego festiwalu Gdynia Design Days, a w nim: prowadząca Beata Bochińska oraz gość Patryk Hardziej znany grafik i wydawca książek o dawnym polskim projektowaniu graficznym. Rozmawialiśmy o potrzebie dokumentowania przeszłości i projektowania przyszłości, o tym, czy Patryk uczy studentów i studentki jak wykorzystać sztuczną inteligencję w pracy i czy kreatywność jest czymś do zastąpienia. Beata przekazała Patrykowi ręcznik frotte, pochodzący z kolekcji fundacji, z kultowym znakiem graficznym CPN. W zamian Patryk zrewanżował się pięknie wydaną książką o polskim grafiku Romanie Duszku. Dziękujemy Centrum Designu w Gdyni za zaproszenie do współorganizowania ciekawej rozmowy. Kolejna już na jesieni.
Autor: F.Bo

Nowe studio Fundacji Bochińskich

Możecie wpaść i pogadać z nami przy kawie. Poczytać o dizajnie w naszej czytelni, gdzie Beata udostępniła gromadzony latami zbiór książek i publikacji lub możecie dać się zaprosić na wystawę pudełkową, bo właśnie wstawiliśmy do studia wystawę “Blisko” kuratorki Anny Siedleckiej. W sąsiedztwie Centrum Nauki Experyment możecie wygodnie rozsiąść się w jednym z pięknie zaprojektowanych foteli i wypijecie z nami kawę zaparzoną przez profesjonalnego baristę – w każdy poniedziałek i piątek między 14:00 – 17:00 oraz w wybrane soboty. Na zachętę powiemy, że często można spotkać przy pracy Beatę i Jarka, którzy z przyjemnością zamienią z gośćmi nie tylko kilka słów.
Autor: F.Bo

Godziny otwarcia studia F.Bo / PPNT Gdynia

Odwiedź nas w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Otwieramy dla Was nasze studio w każdy poniedziałek i piątek od godz. 14:00 do 17:00 oraz w sobotę 16.12 od 10:00 do 16:00. Specjalnie dla Was parzymy gorącą kawę, oprowadzimy po wystawie, udostępnimy publikacje w naszej czytelni. Wpadnijcie zrelaksować się z dizajnem w tle. Szczęściarze mogą trafić na Beatę i Jarka, a wtedy, uprzedzamy, trudno będzie wyjść. Do zobaczenia! *Harmonogram otwarcia studia aktualizowany co miesiąc
Autor: F.Bo
14.10
14.10

Dizajn na wynos już w sieci

Czym jest Dizajn na wynos? To nie lada gratka dla miłośników dobrego wzornictwa. Wszystkie nasze wystawy i przedmioty zostały dokładnie zeskanowane w widoku 3D i udostępnione w cyfrowym serwisie. Zespół Beaty Bochińskiej przygotował też podcasty, filmy, ciekawostki, opisy kuratorskie oraz liczne multimedia na temat obiektów i polskich projektantów. Pracowało przy tym projekcie kilkadziesiąt utalentowanych osób. Wybierz wystawę, sposób zwiedzania i baw się dobrze, a wszystko na własnej sofie!
Autor: F.Bo

Wystawy „Dizajn na wynos” zobaczyło niemalże 17 tysięcy osób!

Jesienią zeszłego roku nasza fundacja, jako partner strategiczny i realizator wydarzeń, współtworzyła pierwsze Bydgoskie Dni Projektowe, których organizatorem są Młyny Rothera. Beata Bochińska została zaproszona do roli kuratorki tego wydarzenia. Dziś już wiemy, że nasze wystawy: „RóżniMy” Agnieszki Stanasiuk, „Blisko” Anny Siedleckiej i „Grę Towarzyską” Katarzyny Hodurek-Kiek, które przygotowaliśmy specjalnie na ten festiwal, zobaczyło prawie 17 tysięcy osób w wersji fizycznej i cyfrowej! Takiego wyniku nikt się nie spodziewał. Dziękujemy wszystkim odwiedzającym!
Autor: Młyny Rothera
14-16.10
14-16.10

Młyny Rothera: pierwszy w Polsce hackhaton projektowy

W Młynach Rothera trwa wielkie odliczanie do pierwszej edycji Bydgoskich Dni Projektowych, które odbędą się w dniach 14-15-16 października 2022 r. To wydarzenie, które Młyny organizują we współpracy z Fundacją Bochińskich. Hasłem tegorocznej edycji jest wymiana – m.in. umiejętności, opinii i pomysłów. Na uczestników czekają wystawy, warsztaty oraz… pierwszy w Polsce hackhaton projektowy poświęcony polskiemu wzornictwu. Bydgoszcz Design Challenge to konkurs dla kreatywnych humanistów, którego pomysłodawczynią jest Szwedka z bydgoskimi korzeniami. Saga Gardevärn na co dzień produkuje wydarzenia TEDx oraz konferencje dla zespołu badawczo-innowacyjnego Spotify, a tym razem będzie czuwała nad zmaganiami kreatywnych humanistów w Młynach Rothera. Rejestracja trwa, uczestnicy mogą się zgłaszać do 13. października!
Autor: Młyny Rothera
14-16.10.2022
14-16.10.2022

Zapraszamy na Bydgoskie Dni Projektowe 14-16 października

Bydgoskie Dni Projektowe to nowy miejski festiwal z dizajnem w roli głównej, którego organizatorem są Młyny Rothera we współpracy z Fundacją Bochińskich, a kuratorką – Beata Bochińska, była prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i autorka bestsellera “Zacznij kochać dizajn”.